„Ve studiu České televize na Kavčích horách se v sobotu 13. dubna točil pilotní díl diskusního pořadu Lidový parlament, kde se lidé “z ulice” vyjadřují k politickým a veřejným problémům,“ psal Reflex o počátcích Studentské Agory v záři reflektorů.
„Všichni sedí na svých místech. Dvacet diskutujících s mikrofony na klopě. Dole v aréně Jan Kraus, nahoře, na nejvyšším praktikáblu jako vševládný Zeus v saku, Ondřej Neff v roli arbitra témat. Jeho úlohou bude na závěr vyhlásit diskutujícího, který mluvil nejpřesvědčivěji. Jedou se dvě zkušební témata. Benešovy dekrety a rovnoprávnost žen. Princip je jednoduchý: moderátor vyhlásí téma, kdo k tomu chce něco říct, vstane a čeká, až dostane slovo. Je třeba mluvit stručně, protože jedno téma se probírá jen deset minut a najednou obvykle stojí pět i více diskutujících. Kdo má pocit, že jeho názor vyslovil už někdo jiný, zase si sedne. Většinou se mluví krátce, jasně a vyhraněně.“
V roce 2002 proti sobě seděli dospělí a debatovali před světly a objektivy kamer
Něco vám to připomíná? Ano, Studentská Agora se od svého pravěku sice vyvíjela, hlavní linie se ale zachovaly věrně dodnes. Až na to, že v roce 2002 proti sobě neseděli studenti, ale dospělí, a nedebatovalo se na školách a regionálních kolech, ale před světly a objektivy kamer.
Česká neziskovka Agora Central Europe se původně nechala inspirovat holandským televizním pořadem Het Lagergui (Dolní Sněmovna), ve kterém v hlavním večerním vysílacím čase debatují obyčejní lidé. „Diskutující jsou vybíráni podle přísných pravidel vždy na jeden rok, podmínkou je, že jsou schopni jasně a přesvědčivě vyjadřovat své názory. Najdete tu ženu v domácnosti, studenta, průbojnou třicátnici, dělníka, emancipovanou právničku po čtyřicítce i povídavou důchodkyni,“ popisuje holandské televizní debaty autor článku Tomáš Feřtek.
Feřtek: Takhle jasně kultivovaně a přirozeně formulované názory dnes v televizi neslýcháme
Že jste ale nikdy v televizi neviděli pořad, ve kterém by se debatovalo ve stejném formátu, jako v debatní soutěži Studentská Agora? Máte pravdu, do televize se tenkrát pořad Lidový parlament nedostal, natočily se pouze ukázky, které Agora poslala vedení televize, a později pilotní díl. „Pan Balvín i programový ředitel pan Koliha nám odpověděli, že se jim pořad líbí,“ vysvětluje Ivana Bursíková (ředitelka Agora CE). „My jsme si to vyložili tak, že ho ČT přijímá. To se ale ukázalo jako omyl.“
Autor článku, který se natáčení pilotního dílu debatního Lidového parlamentu zúčastnil, ale říká, že to nebyl žádný Kotel: „Takhle jasně kultivovaně a přirozeně formulované názory dnes v televizi neslýcháme.“ A my z Agory jsme rádi, že dnes takové kultivované debaty můžeme sledovat v rámci Studentské Agory!
Co vy, líbil by se vám i televizní pořad podobného debatního formátu?
O jakých dalších tématech se v roce 2002 debatovalo před kamerami? Přečtěte si celý článek Tomáše Feřteka!
Reflex (č. 17; 25. 4. 2002, str.1, str. 2)